Britský časopis The Economist již podruhé sestavil žebříček zemí, kde se nejvíc peněz vydělává díky nadstandardním vztahům s vládou. Na první příčce se umístilo Rusko, kde jmění miliardářů podnikajících v odvětvích takzvaného "kumpánského kapitalismu" dosahuje 18 procent HDP země. Celkem přitom nejbohatší Rusové ovládají majetek ve výši 21,3 procenta HDP.

Autoři studie vycházeli ze seznamu dolarových miliardářů v 22 zemích světa, který sestavil časopis Forbes, a sledovali, kolik z nich vydělává v sektoru, který je nejvíce náchylný k projevům "kumpánství". Tedy těm druhům byznysu, kde je například klíčový přístup k licencím, ať už k těžbě surovin, či hazardu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • "Kumpánský kapitalismus" je označení systému, kdy vybraní podnikatelé bohatnou díky svým blízkým kontaktům se státem, ať již jde jen o osobní vztahy, nebo o přímou korupci.
  • Žebříčku zemí, kde se "kumpáni" nejvíce podílejí na HDP země, vévodí Rusko, následují Malajsie, Filipíny, Ukrajina a Mexiko.
  • Za poslední dva roky "kumpáni" ztratili 16 procent majetku. Příčinou je propad cen komodit a rostoucí odpor proti těmto praktikám ze strany střední třídy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.