Státní úřady zažívají s novým služebním zákonem dosud nepoznaný problém. Před pár týdny hledalo ministerstvo spravedlnosti zkušeného odborníka na informatiku − a už to vypadalo, že našlo. Smířil se s tím, že nastoupí za dvacet tisíc korun měsíčně. Tedy za mnohem méně než v soukromé firmě. Radost nevydržela dlouho, druhý den se muž omluvil s tím, že přece jen neodolal nabídce z byznysu, kde mu dali 100 tisíc.

Potíže sehnat kvalitní lidi měly úřady kvůli nízkým platům vždycky. Ale od loňského července, kdy úřednický zákon začal platit, se to ještě zhoršilo.

Dokud nový zaměstnanec ministerstva nebo jiného velkého úřadu nesloží takzvanou úřednickou zkoušku, pracuje za minimální peníze − kolem 20 tisíc měsíčně. A přitom může trvat třeba až tři čtvrtě roku, než se ke zkoušce dostane, a během celé doby bere minimální plat − i když jde o zkušeného právníka, IT experta nebo odborníka na evropské dotace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.