Když v neděli večer hráli vídeňští filharmonici na náměstí Hrdinů Beethovenovu Symfonii č. 3 v rámci Festivalu radosti, slušelo se to k tradiční vzpomínce na konec druhé světové války a porážku nacismu. Náladě v rakouské politice to ale ani zdaleka neodpovídalo. Po prvním kole prezidentské volby, kde s přehledem nejvíce hlasů získal kandidát pravicově populistických svobodných Norbert Hofer, by socialisté a lidovci vládnoucí ve velké koalici, jejichž kandidáti dohromady dostali něco přes dvacet procent, měli nechat veřejně vyhrávat smuteční marše.

Nejvíce by to sedělo na spolkového kancléře Wernera Faymanna, který byl "mrtvým mužem" ještě předtím, než včera v poledne oznámil svou demisi z čela vlády i socialistické strany. A byl to politik, který dvakrát vyhrál volby a na špici vydržel dlouhého sedm a půl roku. Podstatnější je, že Faymann je ve střední Evropě první velkou obětí krize tradičních stran a jeho pád nelze spojit jen s migrační krizí, když Rakousko loni zvládlo přijmout na devadesát tisíc běženců. O uzavírání hranic se ve Vídni začalo mluvit, až když bylo zřejmé, že evropské země nejsou schopny se společně domluvit. Hloubku problému Faymann nezastírá: "Na otázku, zda je tu plná podpora ve straně, zní odpověď ne. Většina je sama o sobě málo." Jeho výměna nemusí k nápravě stačit. Čím dál větší částí veřejnosti se šíří pocit, že tradiční strany nejsou schopny řešit problémy země. To zní v Rakousku, které bez velké úhony přestálo finanční a hospodářskou krizi v Evropě a které má jednu z nejnižších nezaměstnaností v unijní osmadvacítce, paradoxně.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru