Vzdělání má být rovné, přístupné i těm znevýhodněným, a pokud možno celkově co nejlepší. Nyní zde ale máme hezký příklad toho, kdy se tento obecně správný přístup dožene do byrokratické absurdity. Školky, které si až dosud myslely, že činí předškolákům co největší dobro širokou nabídkou kroužků, se najednou dozvěděly, že jsou padouši. Podle školní inspekce se ve škole má učit, a ne si zkoušet kraula na plavání nebo vyrábět keramické hrníčky, o kterých pak rodiče tvrdí, že se jim líbí. Pokud ale školní inspekce v důsledku omezí předškolní vzdělávání o sociální a pohybový aspekt, který se rozvíjí úspěšně často právě na kroužcích, pak to nebudou školky, kdo se proviňuje proti smyslu zákona, ale spíš inspektoři.

Tušíme, jak inspekce řadou racionálních úvah došla ke zcela neracionálnímu výsledku. Demografický boom se přesunul ze školek do základních škol a školky mezi sebou soupeří o děti. Mimo jiné co nejpestřejší nabídkou kroužků. A rodiče to podporují. V současné době si spousta matek a otců myslí, že jejich ratolest by nejpozději v prvním ročníku školky měla umět anglicky, k tomu umět na hudební nástroj a ztahaná chodit domů z gymnastiky. Školky jen poptávce vychází vstříc a mixují se tak tradiční školní aktivity, jako je dopolední plavání, s novou nabídkou palety všemožných odpoledních kroužků. Ve výsledku to jistě může být pro rodiče i docela drahé, pokud syn či dcera chtějí využít nabídku školy v celé šíři. Inspektoři proto nově rozlišují standard a nadstandard (když se to neujalo ve zdravotnictví, proč to nezkusit ve školství) a chtějí garantovat základní vzdělávací nabídku pro dítě, která rodiče mnoho nestojí.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru