Konečně se Řecko dočkalo. Ministři financí zemí eurozóny mají dnes poprvé jednat o udržitelnosti řeckého dluhu, tedy o jeho snížení. Podle analytiků jde ale spíše o symbolické gesto. Žádná dohoda o snížení úroků z řeckého dluhu nebo o prodloužení jeho splatnosti či jiném snížení se nečeká.

Mimořádná schůzka euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem, měla původně uzavřít první hodnocení třetího záchranného balíku pro Řecko. Jednání jsou ale ve slepé uličce. Spor mezi Řeckem a jeho věřiteli se točí kolem schopnosti Řecka splnit cíle záchranného programu, na jejichž základě se Aténám vyplácí peníze. Podle nich má Řecko dosáhnout v roce 2018 primárního rozpočtového přebytku, tedy přebytku bez započítání nákladů na dluh, 3,5 procenta HDP. Věřitelé, zejména Mezinárodní měnový fond, si myslí, že to země nezvládne. Požadují v tom případě po Aténách další úspory.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.