V téhle zemi má trestání lidí za nadávání na stát tradici. Od slavného "císařpán tam visel a sraly na něj mouchy" za mocnářství po paragraf o hanobení republiky a jejího představitele za socialismu. V porevolučních letech to vypadalo, že trestání prostořekosti skončí. Václav Havel se zasazoval o zrušení paragrafu o hanobení prezidenta, což se povedlo v roce 1997. Mělo se obecně za to, že svoboda tkví v tom, že si každý může víceméně říkat, co chce, problém bude mít, až když někoho praští. Státu bylo jasné, že tady není od toho, aby definoval a hlídal slušnost. I proto, že se za minulého režimu často k lidem choval − s odpuštěním − jako čuně.

Jenže paměť bledne. V novele přestupkového zákona schválené sněmovnou čteme, že kdo vynadá policistovi či úředníkovi, dostane až desetitisícovou pokutu. Možná někomu připadá, že o nic nejde − když se budeme chovat slušně, nic nám přece nehrozí! Chyba. Všechno, co se dá zneužít, bude zneužito. I tenhle paragraf. Takhle třeba půjdou dva policajti: "Tamhleten dredař mě štve. Dloubneme do něj, vypadne z něj nějaké to ku… a do p…, a napálej mu deset litrů pokuty! Jo a když nic neřekne, dosvědčíš mně, že byl drzej!"

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru