V období po listopadu 1989 se Čechy a Morava mohly chlubit výrazně prozápadní orientací, liberálním pohledem na tržní hospodářství a pozitivním očekáváním do budoucna. Vyniká to ve srovnání postojů obyvatel ČR, Polska, Maďarska a zejména Slovenska. Veřejnost podlehla představě, že naše země je mezi středoevropskými státy v nejvýhodnější pozici, může se opřít o demokratické tradice a navázat na prosperitu první republiky.

Když jsme se v listopadu 1993 ptali na odhodlání usilovat o vstup do Evropského společenství, vyjádřilo s ním souhlas 85 procent obyvatel. Tehdy šlo o symbol naší západní příslušnosti. Po třech letech (1996) odhodlání usilovat o vstup do Evropské unie vyjádřilo 63 procent obyvatel. V referendu o vstupu do EU by podle vlastního vyjádření 73 procent lidí řeklo ano. V čem viděli občané příslib zlepšení? V průzkumech z let 1999 až 2001 to nejčastěji bylo v možnosti sehnat atraktivní zaměstnání a příležitosti studia mladých v zahraničí. Většina očekávala zlepšení i v oblastech jako stav životního prostředí, upevnění práva, zlepšení činnosti úřadů, finanční pomoc regionům či zvýšení možností exportu. Zhruba polovina si od vstupu do Evropské unie slibovala zvýšení životní úrovně. Naproti tomu v sociální sféře, v rozvoji kultury a v mezilidských vztazích většina lidí zlepšení po vstupu do EU neočekávala.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru