Vyšel ze stodoly s rukama nad hlavou, dva američtí vojáci na něj mířili samopalem. Napadlo ho, že tohle by klidně mohla být jeho poprava. Instinktivně sebou smýkl stranou a pelášil za stodolu. Přeskočil plot a… dopadl přímo k nohám britského důstojníka. Na větu, kterou Brit v tu chvíli pronesl, do smrti nezapomněl: "Ahoj Fritzi, neměl bys chuť na šálek čaje?"

Tak se stalo, že německý výsadkář Bernhard Carl Trautmann padl 27. března 1945 kdesi na Dolním Rýnu do britského zajetí. Poté, co byla po spojeneckém bombardování města Kléve jeho jednotka rozprášena, pokoušel se jako dezertér dojít domů do Brém, místo toho jej však osud zavál za kanál La Manche. Tam prožil příběh, který dodnes bere dech a souvisí s událostí, k níž došlo právě před 60 lety: tehdejší finále Anglického poháru brankář Trautmann dochytal se zraněním tak vážným, že tím nejspíš zaskočil i vlastní smrt.

Přimluvil se za něj rabín

Z nenáviděného válečného zajatce se "Bert" Trautmann stal v Anglii hrdinou. V nejednom projevu posléze zazněla slova, že pro poválečné narovnání vztahů mezi Němci a Angličany udělal jen málokdo tolik jako on. A přitom pouze chytal míče ve fotbalové brance. Ale dobře. A hlavně do roztrhání těla.

Na časy v zajateckých táborech nevzpomínal ve zlém. "Překvapilo mě, že jsme dostávali stejně dobré jídlo jako místní, to na mě udělalo dojem," poznamenal později Trautmann. Měl s čím srovnávat, ocitl se předtím také v ruském zajetí, ale utekl z něj. Angličanům už se utéct nepokusil. "Věděl jsem, že u nich mě nikdo nezastřelí." A navíc válka za pár týdnů skončila.

Trautmann, kterému v Británii začali říkat Bert, ale dál pracoval v zajateckých táborech, zprvu v Ashtonu, posléze v Huytonu u Liverpoolu, kde pomáhal odklízet následky bombardování. Ve volném čase hráli zajatí Němci fotbal. "Bylo to pro nás rozptýlení. Karl Krause, se kterým jsem tam tehdy čutal, nastupoval později za Schalke, Günther Luhr zase za Brémy." Trautmann se postavil do brány a brzy se rozneslo, že mu to v ní jde opravdu dobře.

Když posléze mohl opustit zajatecký tábor, zlanařil ho amatérský tým ze St. Helens na severu Anglie. Dceři prezidenta tamního klubu učaroval vysoký Němec dokonce natolik, že brzy následovala veselka. Trautmann proto odmítl repatriaci a zůstal na ostrovech.

O jeho brankářské služby projevily zájem Everton, Tottenham, Arsenal a oba kluby z Manchesteru. Vybral si nabídku Manchesteru City a následovalo ohromné pozdvižení.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se