Mladý investiční bankéř před třemi lety přesvědčil Andreje Babiše, že se nejlépe postará o pět miliard korun z jeho soukromého majetku. Společně založili investiční fond Hartenberg.

"Dohodli jsme se hrozně rychle, asi za dvě tři hodiny," popisuje Janov.

"Původně jsem mu navrhl 500 milionů eur. Andrej se mě nejdřív zeptal, jestli jsem se zbláznil, a po týdnu řekl, že to bude 200 milionů eur. A vidíte, doteď jsme je neproinvestovali. Je těžké najít dobré a kvalitní firmy." Stěžejní akvizicí se staly kliniky umělého oplodnění pod názvem FutureLife, ke kterým v dubnu za cenu v "nižším řádu stovek milionů korun" přibyla dvě centra v Irsku.

HN: Jaký smysl má nákup irských klinik pro skupinu, která působí hlavně v Česku a na Slovensku?

Tady už jsme koupili vše, co jsme chtěli. Jsme jedničkou, máme zhruba třicet procent trhu. Je možné, že nějaký tuzemský region či město ještě doplníme, ale nečekám, že bychom tady měli přikoupit něco velkého. Proto se rozhlížíme po zahraničí.

HN: S jakým cílem?

V oboru umělého oplodnění hraje hrozně důležitou roli velikost. Potřebujete být dostatečně velcí, abyste dělali co nejlepší embryologii, genetiku, abyste měli nejmodernější technologie. Čím víc máte center, tím větší jsou úspory z rozsahu. Další věcí jsou lékaři. Minulý rok jsme zažili, že jich od nás pár odešlo do zahraničí, jako se to děje v celém zdravotnictví. Plánujeme vytvořit motivační systém a jeho součástí bude právě Irsko a taky Londýn, kde máme jednu kliniku. Pokud si budou chtít čeští či slovenští lékaři přivydělat, mohou jet do našich klinik a dostanou stejný plat, jaký mají lékaři tam.

Jozef Janov (37)

◼ Rodák ze slovenského Popradu vystudoval finance a bankovnictví na Ekonomické univerzitě v Bratislavě a na Univerzitě Martina Luthera v německém Halle-Wittenbergu. 

◼ V roce 2003 nastoupil do Penty, kde se postupně vypracoval až do pozice investičního ředitele a šéfa pro Polsko.

Mezi nejúspěšnější investice, na kterých se podílel, patří vodárny SmVaK, sázková kancelář Fortuna nebo řetězec potravin Žabka.

◼ V roce 2013 z Penty odešel a spolu s Andrejem Babišem založil investiční fond Hartenberg Holding. Je ženatý, má tři dcery. Rekreačně hraje hokej, tenis a běhá.

HN: Proč bylo poslední volbou zrovna Irsko?

Mezi důvody nákupu irských klinik patřilo to, že je zakládal velmi ambiciózní embryolog Declan Keane. Je to uznávaná osobnost na poli asistované reprodukce.

Dřív pracoval pro velkou síť, před zhruba čtyřmi lety se osamostatnil a dnes je trojkou nebo čtyřkou v Irsku.

Roste zhruba o 50 procent ročně a část pacientů posílá do Česka, takže očekáváme, že tyto pacienty bude nově posílat do našich klinik.

HN: Proč se pacienti z Irska posílají do Česka? Kvůli legislativním omezením, nebo z finančních důvodů?

Legislativní omezení tam nejsou. I když je to katolická země, regulátoři moc dobře nemohou bránit rozvoji asistované reprodukce. Už jen kvůli tomu, že podle posledních výzkumů má problém s oplodněním čtvrtina párů. Státy nakonec musí přijmout příslušné zákony, je to jen otázka času. Stejně jako to udělala Itálie či Rakousko. Ve finále bude nějaká jednotná evropská legislativa a klíčové bude zajistit kvalitu a omezit počet klinik, které mají byznys postavený jen na počtu cyklů, za něž dostanou peníze od pojišťovny.

Takže ze zahraničí, v tomto případě z Irska, posílají do Česka pacientky kvůli penězům, protože tady jeden cyklus stojí polovinu. Na Slovensku je to ještě levnější.

HN: Je rozdíl způsobený hlavně náklady na personál?

Obecně ve zdravotnictví počítejte, že v každém zařízení zhruba padesát procent nákladů tvoří lidé. Plat v Londýně nebo v Irsku je dvojnásobný. Na druhé straně i životní náklady jsou často několikanásobně vyšší, třeba školka tam stojí tisíc liber na měsíc, zatímco tady státní 900 korun a soukromá 10 tisíc korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru