Rumunská prokuratura vyšetřuje bývalého prezidenta Traiana Baseska, který je podezřelý z praní špinavých peněz. Spekulace o vyšetřování bývalé hlavy státu se objevily již v dubnu, nyní vše bylo poprvé oficiálně potvrzeno, uvedla agentura Reuters.

Basescu zastával prezidentský post v letech 2004 až 2014.

Podle vyšetřovatelů je Basescu podezřelý z toho, že se měl mezi říjnem 2000 a květnem 2005 dopustil praní špinavých peněz, konkrétně mělo jít o "uzavírání na sebe navazujících smluv o prodeji a koupi nemovitosti".

Basescu se v pátek objevil před soudem, případ ale odmítl komentovat. Zatím není jasné, zda vyšetřování vyústí až v soudní proces.

Exprezident už má co do činění s justicí kvůli jinému případu. V dubnu 2014 na něj podala trestní oznámení senátorka Gabriela Fireaová s obviněním z nátlaku a vydírání.

Nevoli u tehdejšího šéfa státu si vysloužila tím, že v parlamentním výboru iniciovala přešetření nákupu nemovitosti prezidentovou dcerou. Basescu v televizním rozhovoru v této souvislosti Fireaové vzkázal, že by měla být radši zticha. Pokud si prý nedá pozor, "mohlo by se jí jednou stát, že už doma nenajde manžela".

Trestní řízení v této kauze zastavila dohoda o smírčím urovnání, uzavřená loni v listopadu. Letos v únoru ale Fireaová od jednání o smíru odstoupila, přičemž Besescua obvinila, že dohodu nemínil vážně. Co bude s případem dál, má rozhodnout generální prokuratura.

Rumunská justice v důsledku tlaku Evropské unie v posledních letech zintenzivnila stíhání korupce, daňových úniků a praní špinavých peněz. Mezi obviněnými nebo odsouzenými se ocitla řada vysokých činitelů, včetně bývalého premiéra a exministrů, i bohatých podnikatelů.

Související