Nazývá je manažery z leknutí či z náhody. Sebe a své vrstevníky, kteří se v byznysu vyprofilovali v 90. letech, kdy se v Česku rodil kapitalismus. Není to dehonestující označení. Spíš vystihuje rychlost, s jakou se mladí muži z ekonomických oborů dostali v té době k vysokým pozicím.

Roman Stupka (54)

◼ Muž, který prošel nejvyššími pozicemi ve firmách ConvaTec, Bristol-Myers Squibb, Česká pojišťovna nebo Český Telecom, odcházel z korporátního světa nadvakrát. Dnes školí české společnosti podle Rockefellerových pravidel a radí start-upům. Baví ho, když se ho mladí ptají na názor. A největším zadostiučiněním mu je, když se s ním přijdou poradit jeho děti.
◼ Začínajícím manažerům radí naslouchat. A také si vybrat odolného partnera do života. On je prý vděčný své ženě, že s ním vše ustála.
◼ Má tři oblíbené rady (citáty): "Dělník je smrtelný, práce je živá." (Petr Bezruč)
◼ "Pokud máte pocit, že jste nejchytřejší v místnosti, vězte, že sedíte ve špatné."
◼ "Jsme to, co opakovaně děláme. Dokonalost není jednorázový akt, ale zvyk." (Aristoteles)

Roman Stupka je prototypem první generace manažerů, kteří v posledních letech opouští korporátní funkce. V roce 1992 dostal své první místo generálního ředitele v dnes nadnárodní zdravotnické firmě ConVec. Bylo mu tehdy třicet let. Následujících dvacet let neměl o funkce nouzi. Prostřídal zahraniční firmy s největšími českými.

V roce 2013 naposledy odcházel z pozice šéfa. Vedl tehdy český podnik Window Holding. Zdůraznit, že odcházel naposledy, je v tomto případě namístě. Roman Stupka si prožil svůj "exit" už jednou, před více než deseti lety po ročním působení v Českém Telecomu, který připravoval na obnovenou privatizaci.

Po téhle zkušenosti si řekl, že už do manažerské role nechce. Byl pár měsíců doma a bylo to s ním prý k nevydržení. Vzpomíná, jak ho manželka nutila chodit ven. Ona sama jednou na veřejné přednášce zmínila, že to s ním bylo opravdu peklo.

Druhé odcházení už zvládl lépe. Cíleně odešel pracovat na sebe. Dnes má své poradenské firmy, přednáší a radí zejména výrobním podnikům typu Linet či Mondi se strategií růstu. Zároveň sedí ve dvou představenstvech, což je oblíbený model u manažerů po padesátce zejména v anglosaském světě.

Jít zpátky do korporace ho příliš neláká. I nejznámější personalisté potvrzují, že Roman Stupka už není lačný po manažerské pozici v nadnárodní firmě.

Seriál Manažeři na volné noze

Po speciálním vydání, které se věnovalo odcházení českých šéfů z velkých firem, přinášejí HN seriál Manažeři na volné noze. V něm představí život a zkušenosti lidí, kteří se vypracovali do výnosných funkcí a teď žijí bez nich.

"Dokázal bych si možná představit firmu, jako je Google. Ale tam už mají skvělé střelce. Kdyby mě tam chtěli do boardu, jsem připraven," směje se.

Stačily tři lekce angličtiny

Roman Stupka se manažersky nasytil hned v první polovině devadesátých let. Jeho ego plesalo, a jak sám říká, dostalo spoustu příležitostí si "pohovět". Z prvního místa v ConVecu ho po dvou letech, v roce 1994, vytáhli Američané z farmaceutické firmy Bristol-Myers Squibb a udělali z něj generálního ředitele pro Česko. Vydržel pět let.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se