Poprvé to nevyšlo. Podruhé to nevyšlo. Až teď do třetice se to ve čtvrtek "králi hazardu" Ivo Valentovi podařilo. Na "svém" Slovácku, kde jej lidé suverénně zvolili senátorem, vítal evidentně rád exprezidenta Václava Klause.

"Pane senátore, kam jsem se podíval, tam jsem viděl billboardy s vámi," oznamoval Klaus Valentovi, sotva vystoupil z auta, a společně si notovali až do večerního loučení. Přestože se během dne zúčastnili několika diskusních setkání, nenastal takřka jediný okamžik, kdy by spolu v něčem polemizovali.

Nejvíce ze všeho přitom mluvili o tom, jak se obávají přílivu migrantů a také nebezpečí, které by mohlo přijít z Turecka. Cokoliv Valenta říkal, Klaus vedle něj souhlasně pokyvoval hlavou − a platilo to i naopak. "Vy jste inovativní člověk, vy se do té politiky hodíte," chválil Klaus Valentu ve chvíli, kdy senátor při besedě se studenty navrhl, že první tázající se student by mohl dostat Klausovu knížku. "To mě ještě nikdy nenapadlo, rozdávat takto knížky," kroutil hlavou s úsměvem.

Jinak ale působil klasicky jako profesor, který si neodpustil občasné "popíchnutí" studentů, profesorů, ale lehce i Valenty. "Já nevím, jestli by voliči tady v kraji byli rádi, kdyby se dozvěděli, že se vracíte domů až v šedesáti letech," odvětil Klaus Valentovi na jednom ze včerejších setkání, když se od něj dozvěděl, že Valenta se chce s rodinou přestěhovat z Monaka, kde řadu let žije. Teď se ale musí kvůli českým zákonům vrátit a žít na Slovácku, protože by rád vedl společnou kandidátku Strany soukromníků a svobodných a příští rok by chtěl "zaútočit" na sněmovnu.

Jestli mu v tom bude více či méně pomáhat Klaus, se teprve ukáže, ani jeden z nich o tom nechtěl konkrétně mluvit. "Jsem fandou každého, kdo se pokouší bojovat s dnešním mainstreamem, který je zabetonovaný ve svých omylech, nechce si je připustit a vzdát se jich a vede nás do záhuby.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V tomto smyslu pokusům kohokoliv, kdo je ochoten se tomuto vzepřít, tedy i pokusům pana senátora, v principu fandím," reagoval exprezident na dotaz HN, zda zvažuje spolupráci s Valentou a Stranou soukromníků. Zároveň ale přiznal, že jemu by byl nejbližší někdo, kdo by se inspiroval politikou Alternativy pro Německo. "Kéž by u nás vznikla nějaká taková strana," přál si.

Valenta ale s jednou "nabídkou" pro Klause přišel. "Zkuste zvážit prezidentskou kandidaturu, oba jsme ještě mladí − určitě duchem a také tělesně," vyzýval Klause. Co on na to? "Nevím, člověk ale nemá vstupovat dvakrát do stejné řeky," reagoval Klaus, nakonec však přece jen dodal: "Znáte to, nikdy neříkej nikdy." Kdoví, možná to platí také o možném příštím spojenectví s "králem hazardu".

Související