Prezident by zákony vetoval neměl, vyjma případů, kdy se jedná o legislativní zmetek, říkával Miloš Zeman ještě v dobách, kdy o prezidentské funkci ani neuvažoval. Tehdy byl premiérem a moc se mu nehodilo, aby mu prezident do vládnutí nějak zásadně mluvil. Na tutéž větu si vzpomněl i ve své prezidentské kampani. To ji už vztahoval ke svému předpokládanému působení v roli hlavy státu, takže se zdálo, že prezident nebude chtít spoluvládnout, nýbrž jen hlídat ústavní a zákonné standardy.
Vetuji sama sebe!
Poslední, čtvrté veto prezidenta (čtyři veta za tři roky jsou ve srovnání s Havlem a Klausem vlastně málo), které shodilo ze stolu školský zákon, tento závazek "omezeného veta" neplní. Je rozpínavější obsahově i celkovým širším směřováním. Napadnout zavádění školek pro děti od dvou let odkazem na praktické problémy obcí s jeho prováděním je mimo rámec slibovaného přemýšlení o vetech. Takové praktické, provozní námitky lze vznést prakticky ke každému zákonu. Zákon je ale především výrazem jisté politické vůle, v níž se zhmotňuje nějaká idea, představa o budoucím fungování společnosti, do níž by prezident mluvit neměl, pokud tato idea přímo neohrožuje ústavní demokratický pořádek. A to v tomto případě rozhodně nedělá.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru