Prezident by zákony vetoval neměl, vyjma případů, kdy se jedná o legislativní zmetek, říkával Miloš Zeman ještě v dobách, kdy o prezidentské funkci ani neuvažoval. Tehdy byl premiérem a moc se mu nehodilo, aby mu prezident do vládnutí nějak zásadně mluvil. Na tutéž větu si vzpomněl i ve své prezidentské kampani. To ji už vztahoval ke svému předpokládanému působení v roli hlavy státu, takže se zdálo, že prezident nebude chtít spoluvládnout, nýbrž jen hlídat ústavní a zákonné standardy.

Vetuji sama sebe!

Poslední, čtvrté veto prezidenta (čtyři veta za tři roky jsou ve srovnání s Havlem a Klausem vlastně málo), které shodilo ze stolu školský zákon, tento závazek "omezeného veta" neplní. Je rozpínavější obsahově i celkovým širším směřováním. Napadnout zavádění školek pro děti od dvou let odkazem na praktické problémy obcí s jeho prováděním je mimo rámec slibovaného přemýšlení o vetech. Takové praktické, provozní námitky lze vznést prakticky ke každému zákonu. Zákon je ale především výrazem jisté politické vůle, v níž se zhmotňuje nějaká idea, představa o budoucím fungování společnosti, do níž by prezident mluvit neměl, pokud tato idea přímo neohrožuje ústavní demokratický pořádek. A to v tomto případě rozhodně nedělá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru