Karel IV. je dnes všeobecně uctíván a veleben. Neměl však přece jen nějakou vadu na kráse, nebyl to třeba popudlivý sebestředný chlap? Dá se i tohle vyčíst z historických pramenů?

Není asi pro historika obtížnější otázky. I kdyby nám některý ze současníků zanechal nezaujaté svědectví, bylo by možné mu věřit? Čím více člověk vyčnívá, to platí dnes jako v minulosti, tím víc může vzbuzovat sympatie, ale i závist nebo kritiku. Umělce proto posuzujeme podle díla, státníka podle činů.

Nicméně je třeba říct, že na cestě vzhůru za římskou korunou Karel IV. nedostál vždy zásadám, které pro sebe jako vyvolence samého Boha nárokoval. S pomocí papeže, svého otce a celé lucemburské strany neváhal vojensky či politicky odstranit ze scény nejen legitimního římského císaře Ludvíka Bavora, ale i protikandidáta na říšský trůn Günthera ze Schwarzburgu. Účel světil prostředky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pět otázek pro předního českého historika Františka Šmahela, jehož práce patří k nejlepším, které byly o Karlu IV. vydány.
  • Císař se však 700 let po svém narození stává hlavní postavou řady dalších knih.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.