Můžete si to sami zkusit, soustřeďte se a představte si, že žijete ve středověku a že jediné nápoje, které znáte, jsou voda, mléko, víno a pivo. A pak si zkuste ochutnat třeba coca-colu. Její chuť je v tomto kontextu jiná, zvláštní, vlastně nepříjemná. Tímto pokusem totiž lze imitovat, jak asi chutná coca-cola bez svého současného ideologického komponentu. Cola nám totiž nechutná ani tak kvůli tomu, jak chutná, ale díky tomu, že pitím coly pijeme ideologii a ta jí de facto dodává chuť. Coca-cola se stala symbolem. Symbolem amerického uvažování, symbolem kapitalismu, Západu, svobody, mládí, svěžesti, životního optimismu, chladného ledu v létě s orosenou sklenicí, ale také konzumu.

A aby byl výčet úplný, coca-cola nese jako každý ideologický symbol zároveň výčitku. Tím se současná ideologie, víra naší doby, podobá struktuře náboženství a strukturám etiky − ty totiž s motivem zpětné, neutuchající výčitky velice silně a notně pracují. Pitím coly se prohřešujeme proti jedné z nejsvětějších svatyní uctívaných v naší době: zdraví a štíhlosti. Cola v sobě obsahuje i komponent výčitky. S konzumem tedy zároveň konzumujeme výčitku z konzumu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru