Nezadržitelná nominace Donalda Trumpa jako kandidáta republikánů nastoluje neodbytnou otázku, jak se mohlo přihodit jedné ze dvou velkých politických stran Spojených států, že se za ni o Bílý dům bude ucházet právě on. První odpověď lze nalézt v americké politice samotné, druhou v krizi tradičních stran Západu jako celku.

Už nyní zaznívají neradostné předpovědi, že pokud Donald Trump letos na podzim prezidentské volby prohraje, republikány čeká existenční zkouška v podobě třetí prohry v řadě, tedy něco, co tu nebylo od konce druhé světové války, navíc možná spojené se ztrátou většiny v Senátu. Sebezpytování musí začít u hledání příčin vzestupu miliardáře, který je ochoten veřejně pronést cokoli. To sice mnoho lidí dráždí, až uráží, jiné však fascinuje dojmem autenticity. Statistiky ale napovídají, že Donald Trump svými řečmi nejvíce oslovuje ty, na něž nejvíce dopadly důsledky globalizace ekonomiky, která odsála ze Spojených států pracovní místa obsazovaná méně kvalifikovanými dělníky.

V článku se dále dozvíte

  • Trumpovou hlavní výhodou je dojem autenticity, spontánnosti, který dokáže u mnoha jeho diváků a posluchačů přehlušit obsah.
  • Některá média už se ani nepokoušejí vyhledávat a uvádět na pravou míru všechny vyslovené nesmysly.
  • Cílevědomá velkohubost cílící na vyvolání konfliktu, vykreslování hrozeb a rozdělování společnosti se dá najít i v evropských zemích, dokonce i v Česku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru