První i třetí největší české bance v prvním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk. Česká spořitelna vydělala 3,4 miliardy korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loni o 7,9 procenta méně. Čtvrtletní zisk Komerční banky se propadl dokonce o 16,3 procenta na 2,9 miliardy. Upozornila ale na to, že bez jednorázového vlivu odvodů do Fondu pro řešení krize a Fondu pojištění vkladů by meziroční pokles jejího zisku dosáhl jen 1,8 procenta. Banky sice platily povinné odvody do garančního systému i dříve, letos se ale poprvé platby nerozložily do všech čtvrtletí. Musí být uskutečněny do 30. června.

Česká spořitelna meziroční propad svého čtvrtletního zisku také částečně zdůvodnila jednorázovými faktory. Ty ale nastaly už v loňském prvním čtvrtletí, kdy se změnila metodika oceňování derivátů. Spořitelně to přineslo jednorázový výnos ve výši 700 milionů korun a zvýšilo srovnávací základnu. Kromě jednorázových vlivů ale česká bankovní jednička zmínila i pokles marže způsobený nízkými úrokovými sazbami a rostoucí konkurencí na trhu. Propadly se jí také příjmy z poplatků.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.