Pro Jiřího Kejvala jsou olympijské hry v brazilském Riu de Janeiro druhé, na které se chystá jako šéf Českého olympijského výboru. V rozhovoru pro HN popisuje, že musí řešit detaily, které olympioniky dřív netrápily, třeba virus zika, špatné postele nebo extrémně drahé letenky.

HN: Do olympiády zbývá necelých 100 dní. Jste spokojený s přípravami na místě? Nevyděsilo vás zřícení cyklostezky, kde zemřeli dva lidé?

Je to tragédie. I když se stezka stavěla jako součást infrastruktury k olympiádě, přímo na ní se nic konat nemělo. Se soutěžemi nemá nic společného.

HN: Se sportovišti jste tedy spokojený?

To se liší místo od místa. Například synchronizovaná plavkyně Soňa Bernardová si je pochvalovala, střelec David Kostelecký se ale vrátil a byl na mrtvici. Kdyby prý nešlo o olympiádu, už tam nikdy nepojede. Má smůlu, že patří na závodiště, které staví jedna z firem, jíž úřady zablokovaly účty kvůli korupci. Věřím ale, že se to včas dobuduje. Každé hry mají svoje problémy, není to mimořádné. Víc jsme se báli, když se připravovaly Atény.

Jiří Kejval (48)

◼ Je ženatý a má tři děti. Absolvoval Stavební fakultu ČVUT. Od mládí se věnuje vrcholovému veslování, v 90. letech byl reprezentantem.
◼ V roce 1997 se stal předsedou Českého veslařského svazu, v roce 2012 předsedou Českého olympijského výboru, už předtím byl jeho místopředsedou pro ekonomiku a marketing.
◼ V posledních měsících intenzivně vyjednává s ministrem financí o penězích pro sport. Český olympijský výbor od příštího roku přijde o půl miliardy korun od loterijních společností. Zároveň se ale povedlo vyjednat navýšení rozpočtu pro český sport o více než dvě miliardy korun.

HN: A co zázemí pro sportovce?

Brazílie je absolutně nejchudší částí světa, kde se kdy konala olympiáda. Stalo se mi, že jsem přijel do hotelu a měl pocit, že tam proběhla exekuce. Když tam byla poprvé veslařka Mirka Knapková, měla čtyřhvězdičkový hotel a celou dobu se vůbec nevykoupala, protože nenašla odvahu jít do koupelny.

Když jel šéf naší mise Martin Doktor na první inspekci olympijské vesnice, přijel s tím, že jsou na postelích příšerné matrace, jen deseticentimetrové molitany. Proto jsme s expertem, který řešil spaní i pro britský Team Sky, navrhli speciální matrace.

HN: Každému českému sportovci dovezete matraci? Kolik to stojí?

Ano, děláme to vůbec poprvé a stojí to stovky tisíc. Pokud nám to pomůže, jde o dobře investované peníze. Nechceme také moc používat klimatizaci, protože z ní jsou většinou maléry. Vezeme vlastní čističky vzduchu a přenosné malé klimatizace. Řešíme i úplné detaily, včetně oblečení. Teď třeba takovou hloupost − na poslední chvíli jsme navrhli tašky, které jsou vhodné téměř pro každý sport.

HN: Budete mít na zádech Czechia?

Dostáváme peníze z programu Reprezentace České republiky. Až se bude jmenovat Reprezentace Czechie, tak budeme Czechia. A kromě toho, věci už jsou samozřejmě ušité, to by už ani nešlo měnit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.