Přišli si poslechnout, co jim budou radit lidé, kteří se úspěšně pohybují v byznysu. Jak budovat kariéru, ja rozjet vlastní byznys. Prostory smíchovského klubu Node5, který bychom mohli nazývat laboratoří start-upů, byly zaplněné studenty ekonomických, technických i přírodovědných oborů do posledního místečka.

Tématem prvního bloku debaty, kterou pořádalo vydavatelství Economia, bylo kariérní plánování. Pozvaní hosté vyprávěli studentům své osobní příběhy o tom, jak si začali budovat kariéru, na co se zaměřovali, a hlavně jak si šli za svým cílem.

"Já jsem svou kariéru začínala v konzultační firmě, což pro start považuji za výbornou volbu. Tento byznys vám dá velmi rychle rozhled a zkušenosti a hodně se v něm naučíte," říká Irena Prášilová, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center.

Pro Alenu Sochorovou, výkonnou ředitelku pro telekomunikace ve společnosti Accenture, bylo zase na začátku kariéry důležité to, že měla odvahu udělat krok do neznáma.

Nastoupila do konzultační firmy, což pro ni byl úplně neznámý obor. Ale zjistila si o té společnosti všechno, co šlo, a tak poznala její hodnoty a směřování. "Pokud víte o tom, co konkrétní firma dělá, poznáte snáze, zda je to pro vás to pravé ořechové. Ujasníte si, co chcete a nechcete, a vyhnete se tak mnoha slepým uličkám," radí Sochorová a dodává, že i slepé uličky jsou ale pro kariérní růst důležité.

Karel Foltýn: Studenti a absolventi nechtějí hned po škole budovat kariéru

Tento názor potvrzuje i Michaela Chaloupková, členka představenstva ČEZ. Vystudovala práva a ze začátku úplně nevěděla, co by chtěla dělat. Prošla tedy advokacií, která jí neseděla, poté dělala controlling a chvíli uvažovala i o justiční dráze. Nakonec se rozhodla pro obchodní právo a zakotvila v ČEZ. Ale postupně zjistila, že ji právo nebaví, a tak hledala cesty, aby ji práce zase bavit začala.

"To jsou přesně ty slepé uličky, kterými je potřeba si projít a které člověka motivují v tom, aby hledal, co ho baví." Nakonec se našla ve vedení lidí, což si uvědomila, když dostala na starost malý tým, a tak si šla postupně a systematicky za svým snem. "Splnila jsem si, co jsem chtěla, a mám možnost růst," dodává.

Stáže jako klíč k úspěchu

Diskutující se také dotkli tématu praxe při studiu a stáží. Ty jsou nesmírně důležité, protože studenti se seznámí s pracovním prostředím různých firem a mohou si už na škole najít směr a začít budovat kariéru. "My v Accenturu nabízíme pět typů různých kariér. Proto je dobré si například pomocí stáží oťukat, které prostředí je pro vás nejlepší a které odpovídá i vaší vlastní povaze," nabádá publikum Alena Sochorová. "Zajímejte se včas, spolupracujte s firmami a mějte přehled o pracovním trhu," shrnuje její slova Irena Prášilová.

Další slova směřovala k tomu, co je třeba dělat po promoci. Mnozí absolventi opouštějí své školy s pocitem, že mají znalosti a nepotřebují se učit. Opak je ale pravda.

"Jedním z mých životních kréd je, že člověk se musí učit a vzdělávat neustále. Jenom tak může růst a podávat výsledky," uvažuje Karel Foltýn, HR ředitel ve společnosti Amazon.

Kromě toho je také potřeba, aby byli mladí lidé flexibilní a dokázali se přizpůsobit novým situacím. "Z nějakého důvodu nejsou čeští absolventi příliš mobilní, což je v rozporu s tím, co chtějí a do jisté míry i vyžadují mezinárodní firmy. To je pro mě trochu zklamáním," uzavírá Foltýn.

Nelze sedět na dvou židlích

Druhá část diskusního setkání se věnovala hlavně tomu, jak rozjet po škole svůj vlastní byznys. Každý, kdo chce začít podnikat, by si měl podle panelistů uvědomit, že musí být připravený na velkou dávku rizika a dřiny.

Václav Muchna: Korporátní prostředí může absolventy nejen inspirovat, ale i naučit

Pro podnikání jsou ale důležité také finance. A těch nemají mladí lidé po škole moc. Kdy a hlavně jak je dobré oslovit investora? "Určitě to chce mít projekt vymyšlený do detailů, člověk by měl mít v ruce nějaká reálná čísla. Někdy také pomůže domluvit se s korporací, nabídnout se jim třeba jako stážista s tím, že rozjíždíte vlastní nápad, a hledat styčné body spolupráce. Budete mít za zády silného partnera, což investoři ocení," říká Jakub Pacanda z crowdfundingového portálu Penězdroj.cz.

Václav Muchna, ředitel společnosti YSoft, který před mnoha lety začínal jako startupista, zase doporučuje chvíli vytrvat. "Mějte hotový produkt a o peníze žádejte, třeba až když jej budete potřebovat vyrobit. Pro investora jste rizikem. Čím později za ním zajdete, tím menší riziko pro něj představujete a tím lepší podmínky budete mít."

Na závěr Muchna hovořil i o spojení zaměstnání a podnikání. "Můj přístup je takový, že buďto něco dělejte pořádně, nebo to nedělejte vůbec. Pokud budete mít jistotu v zaměstnání, nikdy do podnikání nedáte tolik, jako když budete odkázáni pouze a výhradně na sebe."

Karel Foltýn: Studenti a absolventi nechtějí hned po škole budovat kariéru

Václav Muchna: Korporátní prostředí může absolventy nejen inspirovat, ale i naučit