Odložený start první rakety z nového ruského kosmodromu Vostočnyj byl v noci na čtvrtek úspěšný. Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos. Nosná raketa Sojuz 2.1 vynesla na oběžnou dráhu trojici menších družic. Původně plánovaný start byl za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina na poslední chvíli odložen o 24 hodin. Podle ruského listu Kommersant Putin za odložený start přísně pokáral šéfy ruského kosmického programu.

Nosná raketa bez posádky měla původně odstartovat ve středu ráno, půldruhé minuty před startem však bylo odpočítávání automaticky přerušeno. Podle posledních informací automatické zastavení přípravných operací způsobil signál o závadě palivového ventilu. Ventil byl ale údajně v pořádku, vadný byl kabel, který vyslal mylný signál o poruše.

Sojuz 2.1 odstartoval v 05.01 místního času (04.01 středoevropského času) a do kosmu vynesl tři menší družice: Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218. Satelity se od rakety oddělily přibližně devět minut po startu a zamířily na oběžnou dráhu.

"Chci vám poblahopřát. Máte na co být hrdí," řekl ve čtvrtek Putin pracovníkům kosmodromu a Roskosmosu po úspěšné akci. Středeční nezdar označil za "přehnanou reakci" řídicího systému, jenž zabránil startu, který prý bylo možné provést.

Ve středu přitom šéf Kremlu kritizoval "lajdáctví" v raketovém průmyslu, které podle něj nejspíš zavinilo i další neúspěchy v ruském vesmírném programu v poslední době a následně přísně pokáral šéfy ruského kosmického programu. Důtku dostal vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě za kosmonautiku odpovídá, a přísnou důtku šéf kosmické agentury Roskosmos Igor Komarov. Potrestán byl i šéf podniku, který vadný kabel na kosmodrom dodal.

Vostočnyj je první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože se nachází na území středoasijského Kazachstánu. Převedení celého provozu do Vostočného ale ještě nějaký čas potrvá. Nové ruské vesmírné centrum v Amurské oblasti totiž zdaleka není dokončené.

Po čtvrtečním premiérovém startu by měl mít kosmodrom delší pauzu - s dalším startem se podle šéfa kosmické agentury Roskosmos Igora Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později.