Praha má staronovou koalici a všichni se tváří, jak to nakonec báječně dopadlo. Tak to ne. Průběh byl ostudný, perspektiva je nevalná. Je to výsměch voličům na pokračování. Před půlrokem si v jakési komunální variantě noci dlouhých nožů ČSSD, ANO a Trojkoalice vzájemně odvolaly radní. Rozvod! křičelo se. A za půl roku bum, rozvod rušíme, uděláme si novou svatbu a zkusíme to znovu, teď už pořádně. Jako námět na tureckou telenovelu by to asi obstálo, ale dívat se na to nedá. Vždyť je to parodie na politiku!

Navíc hodně drahá parodie. Nová koaliční svatba byla možná jen skrz zaplacení jakéhosi výkupného. ANO a ČSSD nechtěly v radě předsedu zelených Matěje Stropnického a ten si za to nechal vyplatit skoro miliardu. 600 milionů na sociální bydlení, 200 milionů na umění ve veřejném prostoru, desítky milionů na žižkovskou Kliniku. Jestli to někomu připomíná středověkou pouštní svatbu, kdy ženich musí dát za nevěstu stádo velbloudů, jinak si neškrtne, není daleko od pravdy. Zvláště vykupování žižkovské Kliniky je podařená taškařice. Nic proti kulturně-sociálním aktivitám. Ale tady jde fakticky o to, že parta lidí obsadila cizí dům, odmítla se z něj hnout a město nakonec dům koupí, opraví a bude partě financovat bydlení. Gratulujeme staronové koalici k podpoře veřejnoprávního squatingu, jak to případně nazval předseda pražské ODS Filip Humplík.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru