Přišla jsem k tomu jak slepej k houslím, vtipkuje nevidomá Alena Schutová o svých začátcích v projektu Světluška, který pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením. Když v roce 2005 pořádalo vedení Konzervatoře Jana Deyla pro zrakově postižené benefiční koncert pro Světlušku, vybralo ze svých studentů právě Schutovou, aby program moderovala s Michalem Horáčkem. Od té doby se na projektu podílí dodnes. Působí jako koordinátorka sbírky pro Světlušku a jako kavárnice v Kavárně Potmě.

Potkáváme se v prostorách Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož součástí Světluška je. Schutová se tu pohybuje jako doma a ze své kanceláře do zasedací místnosti přichází bez slepecké hole. Modré oči orámované perfektně nalíčenou řasenkou nedávají na první pohled znát žádný handicap. Zrcadlo k líčení ale usměvavá blondýna nepotřebuje. Nevidí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Alena Schutová působí jako koordinátorka sbírky pro Světlušku a jako kavárnice v Kavárně Potmě.
  • V 16 letech přišla o obě oči.
  • Hosté jsou v Kavárně Potmě většinou překvapení, jak rychle tam plyne čas.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.