Dílnu brašnářství u Tlustých naplňuje vůně lepidla, které devatenáctiletá Aneta Gretzová zrovna nanáší na kožené pásky. Její vrstevníci tráví všední dny ve školních lavicích, ona u ponku. Její učitelka, paní mistrová Tereza Hrdinová, pracuje u stolu hned vedle. Každý večer vyplňují třídní knihu, kam zaznamenávají, co se Aneta zrovna učí a jak jí to jde.

Naposledy trénovaly práci s hranou či přesnost krájení. Jsou tu i poznámky. "Aneta se nesoustředí. Dělá chyby, které si uvědomuje," píše se v třídnici. Jinak je podle Hrdinové šikovná, ale hlavně má to, co je dnes pro řemeslo nejdůležitější. Obrovské nadšení.

"Jak jsem se sem dostala? Přišla jsem, zářily mi oči a ptala jsem se ředitele Ivana Petrůva, jestli bych tu nemohla pomáhat. Zeptal se mě, jestli umím s kůží. Řekla jsem, že ne. Nikdy jsem s ní nepracovala. Máš čas? ptal se dál. Nemám, chodím do školy, odpověděla jsem. A on: Jsi moc mladá, nemáš čas, neumíš řemeslo, měl bych tě vyhodit. Ale líbí se mi tvoje nadšení," popisuje Gretzová své začátky.

Nakonec se domluvili. Měsíc chodila na předvánoční výpomoc. Pak si uvědomila, že nechce dělit čas mezi brašnářství a školu, kde trávila spoustu času, ale jen v malém procentu v tom viděla nějaký užitek pro svou budoucnost. "Tak jsem přišla za Ivanem a řekla jsem mu: Mám plán. Chci odejít ze školy a učit se u tebe," vypráví Gretzová.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru