Firma, která chce v budoucnu na trhu obstát, se neobejde bez digitalizace. "Firmy by se jí neměly obávat. Není investičně tak nákladná, jak se mnozí domnívají," uvádí Siegfried Russwurm, který je od roku 2008 členem představenstva společnosti Siemens. Odpovídá v něm hlavně za technologický rozvoj koncernu.

Rozhovor HN poskytl Russwurm na hannoverském strojírenském veletrhu.

HN: Jsme na počátku průmyslové revoluce, která se začala v Německu a potom i v dalších zemích označovat jako "Průmysl 4.0". Jaký bude mít dopad na ekonomiku a byznys obecně?

Otázka, jak budeme vyrábět různé věci, se stala klíčovým tématem politiků po celém světě. Klade se na ni mnohem větší důraz než před deseti lety, neboť politici nyní považují zpracovatelský průmysl za důležitý stabilizující faktor. Chápou, že rozvíjet jen služby nestačí. Nástup digitalizace umožnila dosažená počítačová kapacita i to, že veškerá zařízení, čipy a komunikační kanály jsou mnohem levnější, než když jsem začínal svoji kariéru.

A nejde jenom o technologické důsledky, tedy že budeme mít lepší, výkonnější stroje. Zároveň totiž vidíme, že vznikají nové obchodní modely. A to je ta klíčová změna. Nabízí se nám veliká příležitost, jak lépe, pružněji uspokojovat potřeby zákazníků. Můžeme mít digitální kopie prakticky čehokoliv − nejen jednotlivých produktů, ale i celých procesů, které mezi sebou komunikují.

HN: Co pokládáte v současné etapě digitalizace za nejdůležitější?

Další výzvou je vyšší míra autonomie. Typický příklad představují roboti, kteří chápou smysl té či oné výrobní operace. Široce se už používají v automobilkách na montáž skel, která je velice náročná na přesnost. Robot dnes dostává pokyn: nanes lepidlo osm milimetrů od okraje, pět gramů na jeden centimetr a tak dále. To už umíme. Naším úkolem je rozšířit pracovní záběr robota. Aby se svýma očima rozhlížel a uměl také rozeznávat jednotlivé druhy autoskla, uměl vybrat to správné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru