Firmy s více než pětadvaceti zaměstnanci mají ze zákona povinnost zaměstnávat alespoň čtyři procenta lidí se zdravotním postižením. Když to nesplní, musí si platit odvod do státního rozpočtu nebo pořizovat takzvané náhradní plnění, což jsou výrobky či služby od invalidů. Podle zkušeností expertů se ale v náhradním plnění ve velkém objevují notebooky, auta či pohonné hmoty. Dochází totiž k takzvanému přefakturovávání − invalidní výrobce působí pouze jako prostředník, přes kterého se přefakturovávají komodity, které s jeho hlavní činností nemají nic společného.

S tím má být ale letos konec. Stát totiž chystá novelu zákona o zaměstnanosti, ve které chce zavést on-line evidenci náhradního plnění. Párování faktur by mělo být průhlednější. "Navržené řešení je zásadním krokem vedoucím ke zlepšení situace v této oblasti. V nejbližších dnech zákon předložíme vládě," říká Jiří Vaňásek, náměstek pro zaměstnanost ministryně práce a sociálních věcí. Novela by měla začít platit ještě v prvním pololetí 2016.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Stát chystá novelu zákona o zaměstnanosti, která má učinit přítrž podvodům s náhradním plněním.
  • Současný systém zaměstnávání zdravotně postižených je neefektivní, složitý a administrativně náročný.
  • Z průzkumů a analýz vyplývá, že je zaměstnávání zdravotně postižených pro podniky výhodné.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru