Vyhovuje jim žít v současnosti. Jejich vzorem je Elon Musk. A školy pro ně byly nejužitečnější tím, co je nenaučily, protože to pak museli dohnat sami.

Tak se na svět dívají někteří z finalistů předešlých ročníků soutěže Nápad roku. Bude se konat i letos a jejím tradičním mediálním partnerem je Economia, vydavatel mimo jiné Hospodářských novin.

Představujeme sedm mladých podnikatelů, kteří loni svými nápady zaujali porotu. A ptali jsme se jich na to, co formovalo a charakterizuje jejich přístup k tomu, co dělají. Jak a za co vydělali první peníze, kdo je inspiruje a jakého se v životě drží motta.

V ničem z toho samozřejmě není ukryt návod, jak dostat zajímavý a originální nápad. Ale odpovědi určitě naznačují, proč to byli zrovna tito lidé, kteří loni se svými nápady uspěli.

Uzávěrka letošního ročníku se blíží, nápady a projekty lze posílat ještě necelé dva týdny do 10. května. Více na webové stránce Nápadroku.cz.

Všem jsme položili tyto otázky:

1) Jak jste vydělali první peníze?

2) Kdo vás inspiruje?

3) Ve které historické době, případně v jak vzdálené budoucnosti byste chtěli žít?

4) Se kterou osobností − žijící i nežijící − byste chtěli na hodinu uvíznout ve výtahu?

5) Jaké máte životní motto?

6) Kterou pohádkovou postavu jste měli v dětství oblíbenou?

Radek Janků (37 let)

Před dvěma lety založil firmu BattSwap. Ta přišla se systémem rychlé výměny baterie v elektromobilu, který je alternativou dobíjení kabelem.

"Ve městě je smrad z aut a nikdo s tím nic nedělá, tak jsem se toho ujal. Nabízím technologii, která pohřbí spalovací auta a nahradí je elektromobily," říká neskromně.

1) Ve čtrnácti letech ve sběrně kovů. Nakládal jsem měď. Peníze jsem pak utratil za cesty do zahraničí, hlavně Anglie.

2) Elon Musk.

3) Současnost je ideální.

4) S tátou.

5) Ptej se.

6) Krakonoše.

Martin Rada (27 let)

Ve svém start-upu Rada Building vyvíjí koncept udržitelné budovy.

"Ta bude nejen solárně napájená, ale zároveň masově vyrobitelná a postavitelná za zlomek času ve srovnání s konvenční budovou," říká. Ambici nemá malou, cílem je konfigurovatelná stavba pro globální trhy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru