Třicet let po havárii v jaderné elektrárně v Černobylu skončil provoz celého zařízení. Nepoškozený třetí blok přišel o status jaderného zařízení, z prvních dvou se vyvážejí poslední zbytky spotřebovaného jaderného paliva. Zařízení se demontuje, elektrárna definitivně končí.

Památky na Černobyl se ale s ukončením provozu nezbavíme. Podle odhadů studie TORCH 2016 se v Evropě kvůli ozáření černobylským spadem objeví během následujících 50 let na 40 tisíc smrtelných případů rakoviny. Každý jednotlivý případ bude připomínkou jaderné katastrofy − větší než samotné torzo jaderného bloku a území nikoho, na kterém místo lidí žijí vlci a medvědi.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru