Největší šok byl, že se to stalo doslova přes noc, píše historik Timothy Snyder v knize Černá země o událostech v Rakousku z března 1938. Kulturní a relativně tolerantní země se náhle proměnila v prostor explodující nenávisti. Židovští majitelé obchodů byli nuceni lézt po kolenou a drhnout kartáči dlažební kostky. Do té doby slušní a spořádaní Rakušané s jakýmsi zadostiučiněním přihlíželi. Náznaky, že se může něco takového stát, sice byly, občas se objevil výhružný nápis na zdi, jinde zase extremista počmáral výlohu nenávistnými nápisy. Ale celkově nikdo nepočítal s tím, že by výron nenávisti mohl být tak náhlý a tak silný. Soudilo se, že spořádaní občané nemají s bojůvkami nic společného. Minimálně, že se k nim nemohou nikdy připojit. Omyl. Přišel anšlus a ze dne na den bylo všechno jinak.

Dnes vidíme v Praze kavárny a obchody pomalované výhrůžnými nápisy, sledujeme hrozby smrtí těm, kdo podporují kampaň HateFree proti nenávisti. A obecné mínění promlouvá podobně jako v Rakousku ve třicátých letech před osudnými událostmi: Dohromady o nic nejde, to si jen jedna parta vyřizuje účty s druhou. Spořádaní občané s tím nemají nic společného. A navíc, dodává se, u nás se situace zvrhnout nemůže. V Rakousku tehdy došlo k explozi nenávisti po anšlusu nacistickým Německem, nám žádný zásah zvnějšku nehrozí, takže pro jakýkoliv masivnější výhřez nesnášenlivosti nejsou podmínky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru