Téměř dvě třetiny lidí (63 procent) nejsou spokojeny s fungováním demokracie v Česku. Pro zhruba stejný podíl občanů politické strany v tuzemsku nezaručují demokratickou politiku. Hodnocení demokracie se od loňska mírně zlepšilo, nespokojenost tehdy vyjádřilo 70 procent lidí. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu agentury STEM.

Podle 69 procent občanů je rozvoj demokracie především úkolem schopných profesionálních politiků. Polovina lidí souhlasí s tím, že úspěch demokracie závisí především na činnosti obyčejných lidí. Tyto postoje se v posledních letech nemění, uvádí STEM.

Hodnocení demokracie je nyní na vyšší úrovni než v letech 2011 až 2013, kdy bylo na velmi nízkých hodnotách. Spokojenost vyjadřovala pouze čtvrtina lidí. STEM ale připomíná, že období relativní spokojenosti skončilo zhruba v letech 1996 až 1998. Tehdy spokojenost vyjadřovala polovina lidí, strany jakožto záruku demokracie pozitivně hodnotilo až kolem 60 procent lidí.

Větší optimismus se od té doby projevuje pravidelně s nástupem nové politické reprezentace po parlamentních volbách. Naposledy se to projevilo v průzkumu mínění v dubnu 2014, kdy spokojenost s fungováním demokracie vyjadřovalo 36 procent lidí a pro 49 procent občanů politické strany zaručovaly demokratickou politiku. Loni se oba tábory ztenčily. Letos se spokojenost s fungováním demokracie zvýšila, zatímco názor na strany zůstal na loňské úrovni.

S fungováním demokracie jsou častěji spokojení lidé mladší a vysokoškolsky vzdělaní či pravicově orientovaní. Mezi spokojenými je také významně vyšší podíl těch, podle kterých úspěch demokracie závisí především na obyčejných lidech. Silně kritičtí jsou k úrovni demokracie příznivci KSČM.