Tanker Creole Spirit s nákladem 98 tisíc tun zkapalněného plynu míří z americké Louisiany do Portugalska. Je to jen první vlaštovka, kterou by americká společnost Cheniere Energy mohla otřást evropským trhem s plynem. Někteří experti tvrdí, že ruský Gazprom, který v současnosti uspokojuje třetinu evropské potřeby plynu, by mohl snížit ceny, aby omezil americkou konkurenci.

"Tohle je začátek cenové války mezi zkapalněným plynem a plynem dodávaným přes plynovody," řekl deníku Wall Street Journal Thierry Bros, analytik ze Société Générale. Spojené státy začaly exportovat plyn poprvé letos v únoru. Po více než ročním úsilí se společnosti Cheniere Energy z Houstonu podařilo vypravit první tanker do Brazílie. Další dodávky směřovaly k zákazníkům v Asii. Creole Spirit je celkem šestým tankerem, který ukazuje proměnu USA z dovozce na exportéra zemního plynu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.