Růst podnikatelské aktivity v zemích platících eurem tento měsíc nečekaně zpomalil, ačkoli podniky ve snaze o získání nových zakázek nadále snižovaly ceny. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Představuje to zklamání pro Evropskou centrální banku (ECB), která se snaží podpořit inflaci a hospodářský růst v eurozóně přílivem nových peněz, zatím však bez hmatatelnějšího výsledku, napsala agentura Reuters.

Index podnikatelské aktivity sestoupil v dubnu na 53 bodů z březnových 53,1 bodu. Vrátil se tak na nejnižší hodnotu od začátku loňského roku, na které byl už v letos v únoru. Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali nárůst na 53,2 bodu. Pokud je index nad 50 body, signalizuje to růst aktivity.

Další údaje společnosti Markit ukázaly, že aktivita v sektoru služeb v eurozóně se sice v dubnu mírně zlepšila, růst byl však menší, než se čekalo. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru nečekaně zpomalil.

Zpráva podle Reuters rovněž naznačila, že v květnu to nebude o moc lepší. Továrny jenom nepatrně zvyšovaly nákupy surovin, které potřebují k výrobě. Firmám v sektoru služeb zbylo jenom velmi málo nedodělků, což znamená, že příští měsíc budou muset spoléhat na nové zakázky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Kroky centrální banky zřetelně neměly žádný okamžitý účinek, budeme muset počkat na nákupy firemních dluhopisů, které snad budou fungovat a nastartují růst," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson.

ECB podporuje ekonomiku eurozóny přílivem nových peněz už celý rok. Letos v březnu snížila všechny své úrokové sazby na rekordní minima, posílila program nákupů dluhopisů a nabídla bankám další levné úvěry.

Ve čtvrtek ECB nechala svou měnovou politiku beze změn. Upřesnila ale, že v červnu zahájí avizované nákupy dluhopisů vydaných nefinančními firmami v eurozóně.