Michael Fabián se loni po šestnácti letech rozešel s korporací. Na kariérní zlom se připravoval zhruba osm měsíců. Kdyby mu firma American Express tak trochu nepomohla sama tím, že přeskupila pozice, možná by se sám odejít neodhodlal. "Takové rozhodnutí se dělá těžko. Máte rodinu, zodpovědnost a vcelku zajímavou práci. Na druhou stranu cítíte, že už v ní nepřicházejí investice a novinky," popisuje Fabián dilema, kterým procházel.

HN: Loňský rok byl pro vás ve znamení odcházení…

Ano, loni touto dobou jsem odcházel z American Expressu. Těšil jsem se, že si po 16 letech budu dělat, co chci. Že pobudu s dětmi a prožiji normálně běžný den. Těšil jsem se, že půjdu s dcerou skákat na trampolíně a neodložím to kvůli konferenčnímu hovoru. To byl velmi důležitý pocit. Takových momentů byla spousta a užil jsem si je. Myslím, že nás to s dětmi hodně sblížilo. Navíc, když se věci dějí, tak ve velkém, takže jsem si tou dobou prošel i rozchodem s manželkou.

Profesní záležitost tím pádem narostla do obřích rozměrů, protože se k tomu přidaly ještě změny v rodině.

HN: Zvládl jste tenhle přechod sám?

Není žádné hrdinství si takové situace odžít sám. Pomohlo mi, že jsem před koncem v American Expressu už věděl, že změna zraje a bude muset přijít.

Mnoho z mých kamarádů prošlo koučovacím výcvikem. Mě to zajímalo. Chtěl jsem vědět, jak lze pomoct dalším lidem dostat se z bodu A do bodu B. Byl to pro mě velký dar. Začal jsem se na věci dívat jinak a chápat je mnohem pozitivněji. Jsem všímavější k obyčejným věcem a umím se těšit z každodennosti.

Seriál manažeři na volné noze

Po speciálním vydání, které se věnovalo odcházení českých šéfů z velkých firem, přinášejí HN seriál Manažeři na volné noze.

V něm představí život a zkušenosti lidí, kteří se vypracovali do výnosných funkcí a teď žijí bez nich.

HN: Z čeho třeba?

Když napadne sníh, jdu se s dětmi koulovat. Je čas si najednou uvědomit radost toho přítomného okamžiku.

Je to lepší než plánovat velké akce, které přijdou za měsíc, za rok. Člověk se na ně těší, má obrovské očekávání a ono je to pak úplně normální.

HN: Jak jste ve firmě dospěl ke konci?

Přišla nabídka v době, kdy firma procházela restrukturalizací.

To je jen eufemismus pro škrtání nákladů. Odchodu se korektně říká nabídka. Byl jsem u mnoha z nich, ke snižování nákladů docházelo od roku 2008 a další přicházelo každý druhý rok. Loni přišli s nabídkou za mnou. Vedení se posunulo do Polska, které přebralo kompetence i za moji pozici. To už probíhalo mnoho let v jiných korporacích, takže bylo jen otázkou času, kdy to přijde u nás. Moje místo se zrušilo a já jsem neviděl novou roli.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru