Málokterý seriál vyvolává tak protichůdné odezvy jako Hra o trůny, hit kabelové televize HBO. Jednu z nejpopulárnějších − a také nejčastěji pirátsky stahovaných − televizních sérií někteří diváci cejchují jako obyčejné středověké "porno", zatímco v opačném táboře se ozývají názory, že takto psychologicky a dějově propracované fantasy tu ještě nebylo.

Na obou hlasech je něco pravdy a šestá řada, jejíž první epizodu HBO odvysílá v neděli, by mohla definitivně pohnout jazýčkem vah jedním či druhým směrem. Tvůrci poprvé nemají oporu v literární předloze George R. R. Martina.

Když Martin v roce 1991 začal psát první díl své fantasy ságy Píseň ledu a ohně, byl to už mezi čtenáři fantastiky zavedený autor, který se proslavil především melancholickými sci-fi povídkami jako Píseň pro Lyu. První díl Písně ledu a ohně nazvaný Hra o trůny byl Martinovým prvním pokusem o románový fantasy epos na pokračování. Sedmisetstránkový "špalek", který vyšel v roce 1996, se stal mezi čtenáři tohoto žánru senzací.

Martin smíchal fantastické prvky s drsně realistickou středověkou ságou, na což příznivci odvarů z Barbara Conana a Pána prstenů nebyli zvyklí. Děj navíc vypráví střídavě řada postav, schází ústřední hrdina. A jednotliví vypravěči často nečekaně a nekompromisně umírají. To byl v žánru naprostý nezvyk.

Letos, tedy dvacet let po vydání první knihy, Martin stále pracuje na šestém díle své ságy nazvaném Větry zimy. Fanoušci na něj čekají už od roku 2011, kdy vyšla pátá část Tanec s draky. A vypadá to, že se jen tak nedočkají. Kniha byla ohlášená už na loňské Vánoce, nicméně Martin se začátkem roku nechal slyšet, že pokračování ještě nemá hotové a nějakou dobu se na tom nic nezmění.

Televizní seriál Hra o trůny, na kterém se Martin podílí jako jeden z výkonných producentů, začala vysílat HBO v roce 2011. Hlavní tvůrčí slovo tu ale mají scenáristé a producenti David Benioff a D. B. Weiss. Ti trochu obrousili drsné hrany Martinových knih tím, že přitlačili na melodrama a erotiku. Seriálová Hra o trůny je emocionálně i psychologicky přímočařejší, akčnější a sexuálně dráždivější a sledují ji rekordní počty diváků.

Novináři pro cyklus dokonce vymysleli termín "sexpozice", tedy vyprávění expozice pomocí se­xuálních scén. Jde o trik mnoha starších seriálů HBO, který Hra o trůny "dovedla k dokonalosti".

Na to, že dějištěm je temný středověk zmítaný ničivými válkami, se v seriálu objevuje nečekaně hodně obnažených žen s fyzickými parametry modelek. Na druhou stranu televizní verze netrpí rozvláčností a rozbíhavostí, ve které se trochu utápí čtvrtá a pátá kniha Martinova eposu.

Pátou řadou loni tvůrci televizní Hry o trůny dohnali pět knih předlohy a zatímco Martin si mohl dovolit vydání šestého dílu pozdržet, tvůrci Benioff a Weiss museli dodat scénáře šesté řady včas. A prý bude nejbrutálnější ze všech. Informace jsou pečlivě střeženy, tentokrát první epizodu HBO nepromítla s předstihem ani televizním kritikům.

Herečka Lena Headeyová v nedávném rozhovoru pro Entertainment Weekly kritizovala fanoušky, kterým se nelíbilo, že v drsné scéně z finále poslední řady, kdy její postava kráčí nahá ulicemi a lynčuje ji dav, neodhalila vlastní tělo, ale zastoupila ji dvojnice a triky. "Myslí si, že nejsem dost dobrá herečka, když jsem neukázala prsa," komentuje fakt, že mnohé fanoušky evidentně na seriálu nepřitahuje pouze psychologie hrdinů.

Během posledních dvou řad scenáristé upravovali stále komplikovanější děj Martinových románů. Některé postavy z knih jsou v seriálu mrtvé, jiné se zde ještě vůbec neobjevily. Spisovatel to přirovnává k efektu motýlích křídel, kdy se drobné změny ze začátku seriálu postupně zvětšovaly, až se televizní verze výrazně vzdálila od románové. Přesto Martin přiznává, že diváci teď uvidí řadu dějových zvratů, které se možná někdy v budoucnosti objeví také v šesté knize.

Jednotný fantasy svět se v neděli rozdělí na světy dva. Do nějaké míry budou v alianci, do nějaké míry ve válce. Je pouze na divácích a čtenářích, zda dají přednost rychlému tempu a lascivním "sexpozicím", nebo široké řece vyprávění, možná až zbytečně se opájejícího mnoha detaily.