Míra společenského zapomnění se evidentně odráží od reálného dopadu události či jevu na společnost. Válka přetrvává ve společenské paměti ještě dlouho poté, co odejde poslední generace pamětníků.

Na druhé straně jsou bagatelní "pop-up" události, které se mohou objevovat klidně každý rok, ale společnost si je stejně nepamatuje, protože na ni žádný reálný vliv nemají. Pouze se o nich čas od času mluví.

Podobně se to má se státní maturitou a dokola opakovanou nadějí, že jednoho krásného dne bude závěrečná středoškolská zkouška zároveň automatickou vstupenkou na vysokou školu. Tento "unikátní" nápad se objevuje znovu v diskusích nad takzvanou matematikou+, tedy jakousi náročnější verzí státní maturity z tohoto předmětu.

Zopakujme si, proč se to v dohledné době nemůže podařit, ani když bude státní maturita z matematiky povinná. A proč by tomu tak ideálně být ani nemělo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Milí průmyslníci, chcete více lepších absolventů?
  • Dejte jim reálnou perspektivu, zatím ji nevidí.
  • Neexistuje žádná restrikce či regulace, která by je donutila volit jinak.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru