Když před měsícem dorazil na Kubu prezident Spojených států Barack Obama, který se pokusil rozmrazit léta zatuhlé vztahy, na hostiteli Raúlu Castrovi bylo vidět, že s nějakým politickým táním nepočítá. Mladší z bratrů Castrových, kteří spolu řídí pevnou rukou "ostrov svobody" od roku 1959, ani nemrkl, když odpovídal na otázku o politických vězních. O žádných neví, a pokud někdo ano, ať mu pošle seznam.

Podobně vtipkoval tento týden Raúl Castro na 7. sjezdu Komunistické strany Kuby, když vysvětloval zbytečnost politického pluralismu − už je tu přece Fidel a on.

Snad jen stranická disciplína mohla za to, že se v sále nikdo nezasmál.

Ještě méně bylo do smíchu stranickým kádrům, když Raúl Castro oznámil, že napříště by měly platit věkové limity: pro vstup mezi členy ústředního výboru 60 a pro členy nejvyššího vedení 70 let. Od pětaosmdesátiletého šéfa strany, státu a vlády to znělo trochu troufale. Delegáti sjezdu však rychle pochopili, že limity se nevztahují na ty, kteří už jsou ve vedení strany po desetiletí pevně usazeni.

Jako třeba zvolené číslo dvě, Raúlův vrstevník José Ramón Machado Ventura, který stejně jako bratři Castrovi pamatuje, že strana, která na Kubě vládne, se jmenuje Komunistická až od roku 1965 a že se svou předchůdkyní založenou o třicet let dříve neměla mnoho společného.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru