Pravice a levice se musí do konce světa svářit, zda mají být daně nízké či vysoké. Ale zda jsou aktuálně rozumně nastavené, stejně nakonec nejlépe poznáme podle srovnání se sousedy. Proto klub nejvyspělejších zemí světa OECD pravidelně srovnává zdanění napříč třemi desítkami zemí. Jak si ve studii Taxing Wages 2016 stojí Česko?  Mimořádně špatně. O chybné struktuře nízkých daních a mimořádně vysokých vedlejších nákladech práce, tedy pojištění, už víme roky (a žádný z politiků s tím nic nedělá). Nyní k tomu však OECD přidává další varování. Poprvé zkoumá zdanění druhého příjmu v rodině, tedy typicky ženy po návratu z rodičovské. Místo abychom tato místa daňově zvýhodňovali, naopak je dle srovnání OECD brutálně daníme. Specifická zpráva OECD pro Česko by se tak klidně taky mohla jmenovat: Muži, kteří daňově nenávidí ženy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru