Památník národního písemnictví ve čtvrtek v letohrádku Hvězda vyhlásil výsledky 51. ročníku ceny Nejkrásnější kniha roku 2015.

Zástupci veřejnosti i odborné a technické komise vybírali z 202 přihlášených knih. Celkem bylo ve čtvrtek rozdáno 99 cen.

Vyhlášení výsledků se uskutečnilo před zahájením výstavy s názvem 51+, která do 29. května nabídne všechny přihlášené knihy. Její návštěvníci také vyberou svou nejkrásnější knihu.

Pro letošní ročník grafik Adam Macháček, který je autorem katalogu k výstavě, přizval ke spolupráci Kateřinu Šedou. Umělkyně tradiční odborné komise doplnila takzvanou Nejkrásnější komisí složenou z 65 porotců reprezentujících celé spektrum společnosti, z nichž každý za sebe odměnil nejkrásnější knihu.

Mezi porotci tak byli zpěvačka, filozof, muž bez domova, předškolní dítě, zástupce hasičů, zahrádkářů nebo nevidomá dívka, která k hodnocení využila hmat a čich.

"Chtěla jsem mít v komisi zastoupeno celé spektrum společnosti, lidi různých profesí, známé i neznámé," uvedla Kateřina Šedá, která zdůraznila, že se jedná o výtvarnou soutěž a porotci ani nemusí vědět, o čem hodnocené knihy jsou.

Členové Nejkrásnější komise udělili ceny, které často nesly jejich jména. Například Cenu Sámera Issy obdržela kniha Antikódy, výběr ze sbírky Václava Havla v kovové vazbě s pěti vyjímatelnými litografiemi Štefana Tótha.

Cenu Radima Uzla získal Zdeněk Ziegler za grafickou úpravu knihy Barokní architektura v Čechách. Cenu Aťky Janouškové si odnesla Martina Špinková, autorka textu a ilustrací v knize Divný brach strach.

Odborná porota vyhlásila ceny ve 13 kategoriích. Například v kategorii krásné literatury skončila na 1. místě kniha Příliš pozdě zemřít mladých autorů Ivo Pospíšila a Vladimíra Juráska.

V literatuře pro děti a mládež se porotě nejvíce líbila kniha Žvejkačky autorky Marky Míkové.

Porotci z řad veřejnosti mohli kdykoliv během dvou dnů zasedání tradiční komise přijít a zvolit svého favorita. V Malé vile Památníku národního písemnictví se tak při volbě nejkrásnějších knih mohli setkat například režisér Jan Hřebejk s bývalým olympionikem Lukášem Pollertem nebo herečka Zuzana Bydžovská s textařem Michalem Horáčkem.

"Někdo strávil nad knihami celé dopoledne a každou z nich si důkladně prohlédl, jiný byl hotov ve čtvrthodince," sdělila Šedá.

Tradičně se ceny udílejí nakladatelům. Komise se mohla rozhodnout, zda cenu udělí autorům, výtvarníkům či komukoliv z řetězce fungujícího při vzniku knihy.

Vítězové vybraní tradičními komisemi si ze slavnostního podvečera odnesli finanční ocenění nebo diplom. Lidé, jejichž práci ocenili členové komise, od porotců dostali různé odměny – dlouhohrající desku, zavařeninu nebo letadélko ze stavebnice Merkur.