A máme tady další transatlantickou roztržku! Evropská komise obvinila společnost Google, že zneužívá svého monopolního postavení v oblasti mobilních telefonů. Google má tři měsíce na odpověď − bezpochyby již připravenou, obvinění se dalo čekat − a pak začne skutečný spor, tedy v podstatě obchodní vyjednávání o výši pokuty. Protože o nic jiného v těchto sporech nejde.

Dilema antimonopolního práva spočívá v tom, zda chrání zákazníky, nebo jen dodatečně zdaňuje úspěšné dodavatele. Digitální technologie obecně tíhnou k vytváření přirozených monopolů, tedy takových, pro něž zákazníci hlasují peněženkami. Když si zakládám účet na sociální síti, pak přirozeně na takové, kde je co nejvíc mých známých; proto má Facebook (skoro) monopol. Když si chci vyměňovat dokumenty se složitým formátováním a záznamem korektur, je logickou volbou Microsoft Office − pro týž účel ho používá nejvíc lidí. A když chci mobil s Androidem...

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.