Drážďanský proces se zakladatelem hnutí Pegida, který je obžalován ze šíření nenávisti, nejspíše skončí jeho odsouzením. A protože už jeden podmíněný trest má, může skončit na několik měsíců až několik let za mřížemi. Ale ani to nebude znamenat konec hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Protože jednou věcí je konkrétní čin, kvůli němuž Lutz Bachmann stanul před soudem, a druhou nálady, z nichž se Pegida zrodila a které ji udržují při životě.

Leckdo by se mohl ptát, zda se mají brát vážně všechny řeči, které se vedou na sociálních sítích, a zda soudy nemají jinou práci než se probírat urážkami, které se na nich bez obalu a zábran šíří. Pokud se však sociální sítě jako Facebook nemají stát pouze stokou, jejíž obsah určuje slogan "zveřejníme všechno", pak soudy, jako je ten drážďanský, význam mají. Pokud padne citelný a hlavně důkladně odůvodněný trest, budou ve veřejné debatě stanoveny jisté meze. I v tomto sporu o svobodu slova by mělo platit, že svoboda jednoho končí tam, kde ohrožuje svobodu někoho jiného.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru