Někdy se vyplatí číst rozsudky, i když mají desítky stran. Ten, který sepsala soudkyně Veronika Čeplová v případu úplatku pro Marka Dalíka, jich má sto jedenáct. Na mnoha z nich se objevují zevrubné rozbory podezření, že Marek Dalík nejednal sám za sebe, ale že si výrobci obrněných transportérů Pandur řekl o 18 milionů eur pro někoho z vlády. Pro někoho, kdo skutečně mohl ovlivnit konečný nákup techniky.

Zda šlo o tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, blízkého přítele Marka Dalíka, jak napovídá prostá logika, anebo o někoho jiného, nebyl soud s to doložit. Přesto už ono rozsáhlé vysvětlování a úvahy soudkyně (ta mimo jiné dokládá i to, že Topolánek, Dalík i tehdejší náměstek ministra obrany Martin Barták u soudu vystupovali po společné domluvě) o zadání pro Dalíka přímo z vládních židlí jsou samy o sobě závažné. Marek Dalík, dá se číst mezi řádky rozsudku, zřejmě pouze kryje hlavního iniciátora korupční nabídky, kterým mohl s velkou pravděpodobností být tehdejší premiér.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru