Hlavní exportéři ropy se v neděli nedokázali dohodnout na zmrazení objemu těžby na lednových limitech. Za krachem jednání stojí hlavně politické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, který dohodu odmítl. Íránský postoj se dal očekávat. Země s čtvrtou největší zásobou ropy na světě své plány na navýšení těžby veřejně prezentuje od chvíle, kdy došlo k ukončení protiíránských sankcí.

Postoj Saúdských Arabů "když ne oni, tak my také ne" ale příliš konstruktivní není. Otázkou navíc je, zda si ho Saúdská Arábie vůbec může dovolit. Loni se rozpočet země, která přes deset let hospodařila s přebytkem, propadl do deficitu 98 miliard dolarů (16 procent HDP). Schodek naplánovaný na letošní rok dosahuje 87 miliard dolarů. To ukrajuje značnou část devizových rezerv země, které podle odhadu Mezinárodního měnového fondu při současném tempu odlivu nevydrží déle než pět let.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru