Kancelář prezidenta republiky se v pondělí odvolala v soudním sporu ohledně omluvy za výroky prezidenta Miloše Zemana na úkor novináře Ferdinanda Peroutky. Informaci České televize potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvčí už dříve avizoval, že věc může skončit až u Ústavního soudu.

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová proto podala žalobu na stát, konkrétně na Kancelář prezidenta republiky. Soud na začátku března nepravomocně rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky musí omluvit.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková to zdůvodnila mimo jiné tím, že Hrad nepředložil žádný důkaz o pravdivosti Zemanových výroků.

Soudkyni Zeman o víkendu zkritizoval a její verdikt v souvislosti s výrokem o andělech a vlcích označil za amatérismus.

Související