Vědci v Česku nadprůměrně publikují, ale podprůměrně patentují. "Ačkoliv v tuzemsku teče do vědy a výzkumu v poměru k hrubému domácímu produktu více peněz než ve většině zemí Evropy, efektivita jejich využití pokulhává," uvedl analytik České spořitelny Jan Jedlička na konferenci Inovace, kterou uspořádala Erste Corporate Banking na půdě akcelerátoru xPORT Vysoké školy ekonomické v Praze. Přitom právě úspěšné inovace ve firmách mohou vést ke zvýšení mezd a obecně i životní úrovně.

"Česko je ve fázi transformace. Už neplatí, že jsme jen montovnou Evropy. Stále více výrobků se tady i vyvíjí, budujeme informační společnost a znalostní ekonomiku. Ale pořád jsme uprostřed procesu," říká Jedlička, který je jedním z autorů Erste Inovačního barometru. Tento žebříček srovnává země unijní osmadvacítky pomocí devíti kritérií a z nich odvozuje takzvaný inovační potenciál. Česko se ve srovnání letos umístilo na 16. místě. Za posledních pět let se sice posunulo o tři příčky výše, ale v rámci EU patří stále k horšímu průměru.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru