Probíhající bitva mezi ČSSD a advokátem Zdeňkem Altnerem má jako každý právní thriller v hollywoodském stylu jednu hlavní a několik vedlejších linek. Tou zdánlivě hlavní je boj sociálních demokratů o holou politickou existenci, protože zaplacení 337 milionů korun advokátovi Altnerovi by z ní v předvolební kampani učinilo náhodného pozorovatele billboardů všech konkurentů a radikálně by ji marginalizovalo. A tak se člověk skoro ani nediví, že ČSSD vymýšlí spoustu obezliček a oklik, jak snížit veřejnou důvěryhodnost věřitele a jak se platbě vyhnout nebo ji alespoň (do voleb) oddálit (kdo z nás by v takové situaci jednal jinak, že…?). Jsou tu ale i ony vedlejší motivy, které − jak už to v rafinovaných hollywoodských scénářích právně-politických dramat (political and legal thrillers) bývá − jsou důležitější než hlavní linka konkrétního pragmatického zájmu.

Pocit nespravedlnosti

Kromě masivní billboardové i jiné kampaně, s níž ovšem už dávno nestojí a nepadají politické zisky ve volbách (čehož si asi sociální demokraté nevšimli), bojuje ČSSD nepřímo i o svou politickou tvář. O svou čistotu a důvěryhodnost, jejichž měřítka si strana sama nastavila nejen svým každodenním jednáním v posledních letech, ale po volbách v roce 2013 i oficiálním vymezením vůči hnutí ANO. Předseda strany, Bohuslav Sobotka, naposledy na sjezdu strany znovu a znovu vysvětloval, že ČSSD jako tradiční politická strana je zárukou demokratického politického systému, protože je na rozdíl od každého neurčitého hnutí bez minulosti a struktury předvídatelná a vypočítatelná, neboť vychází z úcty k žitým hodnotám a z dodržování demokratických pravidel. Problém je v tom, že když sociální demokraté musí tyto hodnoty, tuto zakládající standardnost osvědčit prakticky, mají s tím vážné problémy. Nejprve podivně chápaná solidarita a sociálně-lidské ohledy při přijímání nepřijímání uprchlíků; teď, v kauze Altner, nečekaně pružný přístup k právnímu státu, který je, tedy alespoň vždy byl, základním standardem liberální demokracie.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru