Doby, kdy mohl prakticky každý, kdo byl jen trochu zručný a poučený, vzít do ruky zednickou lžíci, namíchat beton a začíst klást cihlu k cihle, jsou prakticky minulostí. Nároky kladené na domy a domky, ať už z hlediska norem, legislativy či požadavků na komfort moderního bydlení, rostou. Výrobci stavebního materiálu, oken, dveří, střech i zateplovacích systémů vyvíjejí stále dokonalejší produkty, nebo spíše skupiny produktů fungujících v co nedokonalejší multifunkční harmonii.

Ten, kdo se dnes rozhodne pro stavbu domu, ať už jde o dům klasický rodinný, činžovní, nebo o jakoukoliv jinou stavbu, má na výběr nepřebernou paletu možností. A to jak z pohledu technologií, rychlosti a čistoty výstavby, tak z pohledu cen funkčnosti, ekologie, i nároků na údržbu, životnost a ekonomiky bydlení.

Zkrátka, každý z produktů a systémů má celou řadu pro i proti, podle toho, jakým měřítkem se na budoucí stavbu hledí. Vyznat se v široké nabídce trhu tak není vůbec snadné.

A snadná dnes není ani samotná stavba, tedy alespoň z pohledu předpisů, znalostí a dodržování technologických postupů. Výstavba svépomocí bez asistence specialisty se tak dostává téměř do roviny science fiction. Jednoduchý však není už ani výběr kvalitního zhotovitele. Většina z nich je dnes, z pochopitelných, výše uvedených důvodů, specializovaná na konkrétní systémy a stavební postupy.

Zajistit si stavbu moderního a kvalitního domu není tedy není snadné, pokud to však zvládnete, odměnou vám bude komfortní bydlení hodné úrovně 21. století.

Pokud se chystáte stavět a hledáte odpovědi na nějaké konkrétnější otázky, nebo máte-li stavbu za sebou, budeme rádi, pokud se s námi o podělíte o své zkušenosti. Dodáte nám tak inspiraci pro další přílohy.

Michael Málek, šéfredaktor

 

25 094

bytů bylo loni postaveno v ČR. 13 980 z nich tvořily rodinné domy.

03 Editorial 1
 

Foto: Shutterstock, výrobci a archiv redakce

Související