Rovnovážný kurz české koruny je nyní podle měnového stratéga ING Petra Krpaty 25,50 až 26 korun za euro. Česká národní banka by podle něj byla sama proti sobě, kdyby zvolila postupné ukončování intervencí. Trhy bude chtít spíše překvapit. Ze světových měn je nyní podle Krpaty pod největším tlakem britská libra, kterou sráží nejistota ohledně možného odchodu země z EU.

HN: Jaký je podle vás nejpravděpodobnější scénář ukončení měnových intervencí ČNB?

ČNB podle mě bude chtít trh překvapit. Když tedy dnes říká, že intervence opustí spíše blíže polovině příštího roku, tak by to mohla udělat už v prvním čtvrtletí.

HN: Ukončí centrální bankéři intervence najednou, nebo to budou dělat postupně?

Nevím, jestli by dávalo smysl snižovat hranici kurzového závazku postupně. Kdyby ho ČNB upravila z 27 například na 26,50 koruny za euro, tak by byla sama proti sobě. Pouze by dál zvala spekulanty, aby nejen zůstali ve svých pozicích, ale případně ještě koruny přikoupili. Každý totiž bude vědět, že uvolňování kurzu už začalo, a bude pravděpodobně dál pokračovat.

Petr Krpata (31)

V roce 2008 dokončil studium ekonomie na London School of Economics, poté nastoupil jako měnový analytik do britské bankovní skupiny Barclays. Jako její zaměstnanec strávil mimo jiné i půl roku v Dubaji, kde pomáhal sestavovat investiční portfolia pro šejky. Od května 2014 pracuje jako ředitel měnové strategie a úrokových sazeb banky ING v Londýně.

HN: Mohly by se intervence za určitých okolností i prodloužit?

Po pravdě řečeno, dnes si dokážeme představit úplně všechno. Ale cena ropy je nízká. Jestli se stabilizuje, nebo dokonce mírně poroste, tak v Evropě i v Česku zrychlí inflace. My navíc čekáme, že ECB příští rok ukončí program nákupu aktiv. Jinými slovy, už svou měnovou politiku moc uvolňovat nebude.

HN: Z hlavních světových měn letos nejvíce ztrácí britská libra. Důvodem je mimo jiné referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Jak podle vás hlasování dopadne?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru