Na nutný přechod pozemního televizního vysílání na nový digitální standard DVB-T2, který bude mít za výsledek výměnu 2,5 milionu televizí nebo nákup nových set-top-boxů, chce získat Česko více času, prohlásil na právě probíhající konferenci Televizní digitalizace 2.0 Jan Mládek, který vede ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Změna v televizním vysílání, která musí v celé Evropské unii nastat kvůli uvolnění dosavadních televizních frekvencí mobilním operátorům, má být podle dosavadních návrhů komise hotova v roce 2020 až 2022. O definitivním termínu rozhodne Evropská komise do konce letošního roku.

"Dáváme přednost pozdějšímu termínu vypnutí dosavadního TV vysílání a jeho nahrazení standardem DVB-T2. V EU se mluví o letech 2020 až 2022," uvedl Mládek a dodal, že chce v červnu předložit vládě hotovou strategii určující, jak má přechod proběhnout.

Dřívější termín je však považuje dominantní provozoval vysílačů, České Radiokomunikace (ČRa), za pravděpodobnější. Zástupci firmy, která obsluhuje tři čtvrtiny českého pozemního vysílání, na čtvrteční konferenci představili harmonogram,který počítá s vypnutím současné vysílací sítě DVB-T na konci roku 2020.  Souběžné vysílání v obou dvou standardech podle harmonogramu poběží víc než dva roky. 

Jde o budoucnost pozemního vysílání

České Radiokomunikace se ale obávají, že pokud nebude druhá digitalizace zvládnuta hladce a nebude na ni dostatek času, diváci se od terestriky odvrátí a přejdou raději na satelitní nebo kabelové vysílání. To už pětina diváků udělala během předchozího přechodu "z analogu na digitál", který probíhal mezi lety 2008 a 2012.

S přechodem se ale objevuje i hrozba, že by neplacené pozemní vysílání ztratilo mnoho diváků a přinutilo je sáhnout po placené televizi. Podle zástupců Českých Radiokomunikací přechod nesmí znevýhodnit současné provozovatele pozemní vysílací sítě. Panují obavy, že neúspěšným zavedením nového standardu by oproti satelitní nebo kabelové platformě byli jednoznačně znevýhodněni. "Dojde k čitelné ztrátě kmitočtu hlavně Českých Radiokomunikací, ale i ČT, a náklady bude muset někdo zaplatit," řekl generální ředitel ČRa Martin Gebauer.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Při přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání klesl podle Gebauera podíl diváků využívajících tento způsob příjmu z 80 na 60 procent. Další omezení spektra pro televizní vysílání by podle něj měli hradit mobilní operátoři, kteří na úkor televizí získají další kmitočty.

Tři zdroje pro dotace na nové televize

Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je pak podle předsedy expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu pro digitalizaci Pavla Dvořáka téměř nulová. Ministerstvo podle něj počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo. "Financovat přechod bude radiokomunikační účet a rozpočet MPO a České televize, pokud na to najdou zdroje," řekl Dvořák.

DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích. Díky tomu by i při redukci rozsahu kmitočtů bylo možné vytvořit ke stávajícím čtyřem jeden až dva další celoplošné vysílací multiplexy.

Přechod na digitální vysílání si ale zřejmě vynutí i změnu legislativy. Česká televize musí dle zákona garantovat pozemní vysílání. "Změna role ČT je možná jen změnou digitální legislativy. Pokud věci zůstanou, jak dnes jsou, zahajujeme útlum pozemního vysíláni," uvedl Pavel Hanuš, vedoucí projektové kanceláře ČT. Ze zákona má být pozemní vysílání ČT dostupné pro 95 procent populace.

Ve druhé polovině letošního roku by pak měla být zahájena výstavba přechodových sítí DVB-T2, které by již příští rok měly pokrýt přes 95 procent populace. Zároveň by mělo začít přechodné období, kdy bude vysílaný televizní signál v obou standardech. Po roce 2020 se pak počítá s uvolněním pásma 700 MHz mobilním operátorům, kteří jej potřebují k vybudování datových sítí nové generace.