Zbavit se Leninovy mrtvoly v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí se ruská společnost snaží už od 80. let minulého století. Paradoxně od chvíle, kdy Michail Gorbačov přišel s perestrojkou a glasností, které měly být zpočátku něčím takovým jako "návratem k Leninovi", tedy očištěním ideologických kořenů komunistického hnutí. Historie šla (naštěstí) jinudy a místo čištění společnosti Leninem je teď na pořadu dne "očištění od Lenina".

Definitivnímu pohřbení Lenina zdánlivě nic nebrání: podle průzkumů s ním souhlasí tři čtvrtiny Rusů, kromě toho náklady na údržbu Leninova těla dosahují ročně pět milionů korun, které se nikomu nechtějí moc platit. Pro je i prezident Putin, který Leninovi nemůže zapomenout, že způsobil rozvrat v ruské duši, když do ní implantoval cizorodé prvky socialismu, který se vzpírá tradiční ruské závislosti lidu na panovníkovi a církvi. Co tedy brání uložení Leninovy mumie do hrobu, když jsou všichni pro? Má snad Lenin ještě nějakou sílu, kromě toho, že jeho vysušené drobné tělo zůstává velkou turistickou atrakcí? Žije ještě − Lenin?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru