Deficit veřejných financí by měl z letos plánovaných 0,6 procenta příští rok klesnout na 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na této hodnotě by měl setrvat i v letech 2018 a 2019. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou poslalo k připomínkám ministerstvo financí. Loni klesl deficit veřejných financí na nejnižší hodnotu vůbec - 0,4 procenta HDP. EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech.

Ministerstvo financí plánuje podle nedávného vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) snížit schodek státního rozpočtu do roku 2019 na 30 miliard korun. Letos je naplánován schodek 70 miliard korun, na příští rok připravuje MF rozpočet se schodkem 60 miliard korun a v roce 2018 na 50 miliard korun.

Program zároveň počítá s tím, že ekonomika poroste letos o 2,5 procenta a v příštím roce její růst zrychlí na 2,6 procenta. V letech 2018 a 2019 by měla česká ekonomika růst o 2,4 procenta.

Podíl vládního dluhu na HDP by měl v následujících letech klesat. Z letos plánovaných 41,1 procenta HDP by měl klesnout v roce 2017 na 40,7 procenta, v roce 2018 na 40,2 procenta a v roce 2019 na 39,3 procenta HDP. Loni byl dluh na 41,1 procenta HDP, přičemž EU požaduje úroveň zadlužení pod 60 procenty.

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.