Centrální banka příští týden zveřejní údaje o struktuře finančního majetku domácností ke konci loňského roku. Dílčí statistiky už nyní napovídají, které nástroje ke spoření či investování se loni těšily rostoucí oblibě Čechů a které naopak stály na okraji jejich zájmu. O tom, že bilanci vítězů a poražených ovlivnily rekordně nízké úrokové sazby, není pochyb.

Na klesající úročení loni nejvíc doplatily termínované vklady v bankách. Ty ztrácejí svůj díl v koláči úspor domácností dlouhodobě. Přispívá k tomu i v minulosti několikrát snížená státní podpora stavebního spoření. Kvůli nízkým výnosům připadlo z celkových úspor meziročně méně i na investice do dluhopisů. Na jejich útlumu se velkou měrou podílelo i ukončení nabídky štědře úročených vládních spořicích dluhopisů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na klesající úročení loni nejvíc doplatily termínované vklady v bankách.
  • Největší porci nových peněz domácnosti opět nechávaly ležet ladem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru